İmplant diş fiyatları

Civasız diş hekimliği
27 Mart 2019
Coronavirus
27 Şubat 2020

     Diş implantları diş eksikliğini gidermenin en iyi yollarından biridir.   Eksik diş bölgesinde çene kemiğini açılan yuvalar içine çoğunlukla titanyum grade 4′ ten imal edilmiş uygun vida yerleştirilir.  İmplantın başarılı olabilmesi için pek çok etken vardır. Bunlar hastaya; uygulayan doktora ve seçilen implant markasına göre sıralanır. Hastaya bağlı olanlar; yaş, ağız bakımı alışkanlıkları, hastanın kullandığı ilaçlar, sigara tüketimi, tansiyon, kalp damar sistemi hastalıkları, diyabet, beslenme alışkanlıkları, mevcut çene kemiği miktarı ve dişeti yapısı sayılabilir.

Başarıyı etkileyen ve  doktora bağlı olan etkenler ise doktorun deneyimi, dokulara saygılı çalışma şekli ile planlama ve uygulamadaki disiplinidir.  Bir hasta implant yaptırmak için kliniğe başvurduğunda öncelikle  tüm sağlık durumu ile ilgili detaylı bir  sorgulama; gerekirse dahiliye konsültasyonu ile oluşabilecek sağlık problemlerini daha işleme başlamadan önce bertaraf etmek gerekir. Buna örnek olarak eğer diabet mevcut ise endokrinolog ve diabetisyen  işbirliği ile hemoglobin A1C düzeyini 6,5 in altına indirmek veya  yüksek tansiyon mevcut ise dahiliye konsültasyonu ile ilaç düzenlemesi yaparak olası sorunlar en aza indirilir. Alt ve üst dişlerden alınan ölçü ile kontrol modelleri oluşturularak daha işleme hiç başlamadan tedavinin bitmiş hali gözde canlandırılabilir. Bu aşamadan sonra implantın yerleştirileceği bölgeye ait röntgen ve DVT–”digital volumetrik tomografi” tetkikleri yapılır.  Bu bize implant yerleştirilecek bölgedeki  damar ve sinirlerden uzak  ‘’emniyetli alanı”  gösterecektir.  Aynı şekilde implant yapılacak  yerdeki kemik yoğunluğunu ve ”greft” gerekip gerekmeyeceğini belirler ki bu durum implant tipini ve fiyatını doğrudan etkileyecektir.

  İmplant fiyatını belirleyen bir diğer etken  seçilen implantın”markası” , ”üreticisi”, ithal ise ”ithalatçısı” ki uzun zaman içinde implantta bir parça değişimi gerektiğinde firmanın hala Türkiye pazarında olması gözönüne alınır. Ciddi implant üretici firmalar tasarım ve üretim çalışmalarını uzun yıllar içinde yapmıştır buna bağlı olarak ta fiyatlarının ”noname” implantlardan fazla olması normaldir. İmplant fiyatlarını etkileyen bir diğer etken implant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu yok ise bu bölgede öncelikle kemik dokusu oluşturabilmek için ”greftleme” –augmentasyon—kemik tozu ekme— işlemi yapılır. Bu maddeler sentetik, doğal veya insan kaynaklı oluşuna göre fiyatı ve tedavi süresini artıracaktır. Son olarak  kemiğe kaynaşmış olan implantın üzerine konulacak kaplama da fiyatı etkiler; normal metal+porselen bir kaplama ile zirkonyum di oksit bir kaplama fiyatı da aynı olmayacaktır.

TDB 2019 Rehber tarifesine göre implant ile ilgili fiyatlar aşağıda sıralanmıştır:

KDV Dahil %8
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)  1380 TL
Sert doku greftleme (greft ücreti hariç )  620 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene)  2530 TL
İmplant Çıkartılması  540 TL
Veneer Kron ( Zirkonyum) 1105
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç ) 525 TL

 

Unutmamak gerekir ki her vaka diğerinden farklılık gösterir ve her özel durum farklı işlemler gerektirir buna bağlı olarak yukarıdaki fiyatlar değişebilir. Fiyatlar; fikir vermek amacıyla verilmiştir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button