Diş çekimi sonrası

Dişetine dair
10 Ocak 2019
Dişhekimliğinde İmplant Tedavisi
15 Mart 2019

Diş çekiminden sonra  nelere dikkat edilmeli?

İlk 24 saat sigara içilmemelidir.

Sigara çekim yarasının iyileşme sürecini uzattığı gibi çekim sonrası uzun süreli ağrıya neden olan kemik infeksiyonuna yolaçabilir.

Diş çekiminden sonra yaranın iyileşmesi ve bölgede yeni kemik oluşumunun sağlanması çekim yerindeki kan pıhtısı aracılığı ile olur.

Bu nedenle çekimi takip eden ilk 24 saat içerisinde tükürerek ya da emerek pıhtının uzaklaştırılmasına neden olunmamalıdır.

Enfeksiyon oluşmasını önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için çekim bölgesi temiz tutulmalıdır.

Yemek yerken gıdaların çekim yerini tahriş etmemesine gayret edilmelidir

Çekimden 24 saat sonra bölge yumuşak bir diş fırçası ile fırçalanmalı ve ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

Diş çekiminden sonraki birkaç saat içerisinde kanama durmamışsa, ağrı devam ediyorsa çekim bölgesinde ya da şişlik oluşmuşsa diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Özellikle cerrahi diş çekimlerinden sonra çekim yerinde kanama bir süre sızıntı şeklinde devam edebilir.

Kanamayı durdurmak için soğuk su ile gargara yapılarak tekrar bir gazlı bez çekim yerine konulabilir.

Diş çekimi ağrılı bir işlem midir?

Akut enfeksiyon olmadığı durumlarda kişiye göre ayarlanan lokal anestezi dozu ile yeterince uyuşma sağlanır. Bu durmda sadece baskı hissi oluşacak; çekim esnasında ağrı duyulmayacaktır.

Diş çekimi ne kadar sürer?

Çekimi yapılan dişin durumuna göre  3-5 dakika sürer. Eğer gömük bir diş çekimi yapılacaksa yine dişin pozisyonuna göre süre uzar.

20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli?

20 yaş dişleri alt ve üst çenede en arkada yer alan dişler olup sürmesi için yeterli yer olmadığında gömük kalabilir veya sürmesi gereken yöne değil de yanağa veya dil tarafına doğru yatık olarak gelişebilirler. Zaman zaman enfeksiyona yolaçıyorsa; önündeki dişleri sıkıştırıyor veya onlarda çürüğe yolaçma durumu var ise yine lokal anestezi ile bu dişlerin çekilmesi gerekmektedir. 

Çekimi yapılan  dişin yeri ne olacak?

Boş kalması önerilmez. Bir diş implantı veya köprü protezi yapılması beslenme kalitesi için gereklidir.Çekim sonrası   mümkünse diş implantını hemen veya yaklaşık 2 ay içinde yerleştirmek gerekir.  Bu süre geçildikten sonra  çekim yeri daralacak haliyle implant yapılacak alan zayıflayacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button