Dişhekimliğinde İmplant Tedavisi

Diş çekimi sonrası
11 Ocak 2019
Civasız diş hekimliği
27 Mart 2019

Dişhekimliğinde implant tedavisi

 

Günümüzde pek çok kişi dişlerini çürük veya dişeti hastalıkları nedeniyle kaybetmekte. Yakın zamana kadar tam veya kısmi protezlerle eksik dişler yerine konulmaya çalışılsa da sabit dişlerin yerini hiçbir şey tutmamaktadır. Dişhekimliğinde implant uygulamaları diş eksikliğini tedavide en iyi yöntem olmuştur. Sabit dişler yaşam kalitesini, çiğneme etkinliğini ve görünüşü olumlu etkilemektedir.

1982 Yılında İsveç’ li Dr. Branemark ve ekibi tarafından çene kemiğine yerleştirilen implantların yüksek oranda başarılı ve uzun ömürlü olduğu tıp dünyasına duyurulmuştur. İlk yıllarda açıklanan yüzde 81 başarı oranı bugün yüzde 96’ lar civarındadır.

Başarıyı etkileyen faktörler hekimin deneyimi; ‘’dokulara saygılı çalışması’’; seçilen implant maddesinin tipi-özellikleri, hastanın çene kemiği yapısı ve  bu kalitesi ile hastanın genel sağlık durumudur. Eğer kemik yapı yeterli hacimde değilse bunu artıracak işlemler yapılabilir.

Öncelikle çok iyi bir genel sağlık durumu değerlendirmesi yapılır; Kontrolsüz  diabet, karaciğer hastalıkları; kanama ve pıhtılaşma bozuklukları  var ise hasta implant tedavisi için uygun bir aday değildir. Bu aşamada doktorunuza kullandığınız her türlü ilacı bildirmeniz gerekmektedir. Ağıziçi muayenede ise mevcut dişlere, dişeti ve kemik yapının hacmine, şekline ve tipine bakılarak implantın hemen veya başka işlemlerin ardından yapılacağına  karar verilir.  Kemik yapının hacim ve yapısını görmek için DVT ve standart röntgen filmi  çekilir. Operasyon öncesi antibiotik , sakinleştirici veya başka ilaç kullanımı gerekiyorsa doktorunuz sizi bilgilendirir.

Her şey yolunda olduğunda lokal anestezi ile ilgili bölge uyuşturularak  önce dişeti açılır, ardından giderek genişleyen çağlarda açılan implant yuvasına  titanyum vida yerleştirilir.  Dişeti dikişlerle kapatılarak yaklaşık 8-12 hafta arasında bekleme sürecine geçilir. Dikişler önerilen zamanda doktorunuz tarafından alınacaktır.

Bekleme süresinde implant vidası ile çene kemiğinin kaynaşması tamamlanır ve ölçü ve diş yerleştirme aşamasına geçilir. Yani stardart uygulamada iki aşama var; birincisi implant vidasının yerleştirilmesi diğeri dişlerin yapımı. Her ne dadar bazı reklamlar ‘’hemen diş; bir günde diş’’ dese de her hastanın kemik yapısı buna uygun değildir.  Yine; çok dikkatli-detaylı kontrol ile karar verilmesi  gereklidir.

Evet; herşey tamam,  implant yerleştirildi; üzerine diş yapıldı herşey bitti mi; tabii ki hayır. Şimdi dikkatli ağız bakımı zamanı;  günde iki kez  fırçalama, dişipi kullanımı ve  altı ayda bir diş doktoru ziyaretlerine devam.

Yeni dişinizi güle güle kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button